Історія

Християнські школи для дівчат мають в Україні давню традицію, яка сягає часів Київської Русі домонгольського періоду. Першою фундаторкою такого освітнього закладу була княгиня Анна Всеволодівна або, як її з любов’ю називали у народі – княгиня Янка. Вона – донька князя Всеволода,  найрозумнішого та найулюбленішого сина св. Ярослава Мудрого та грецької царівни – родички візантійського імператора Констянтина IX Мономаха – обрала монашу стежину у житті.  При підтримці батька, який на той час уже зійшов на Київський престол, Анна Всеволодівна засновує  жіночий монастир, а при ньому – першу не тільки у Київській Русі, а й у Європі – школу для дівчат. Літопис зберігає для нас такі відомості: «зібравши ж  кілька молодих дівчат, навчала письму, також ремеслам, співу, шиттю та іншим корисним для них знанням, аби від юності навчилися розуміти Закон Божий та трудолюбство». І проіснував та процвітав цей монастир на честь св. Андрія Первозванного зі школою ще понад сто років після її смерті аж до зруйнування монголо-татарами у 1240 році.

Майже 150 років тому на Поділлі у Язловці  з відкриттям школи для дівчат розпочало діяльність Згромадження Сестер Непорочного Зачаття ПДМ. Виховання і навчання проводилось згідно з педагогічною системою блаженної Марцеліни Даровської – засновниці і багаторічної настоятельки Згромадження. Нині такі школи активно діють у Польщі, зокрема у Варшаві, Шиманові, Новому Сончі і вважаються дуже престижними у Європі.

Концепція діяльності колегіуму-інтернату «Знамення» передбачає здобуття повної загальної середньої освіти, створення оптимальних умов для духовно-християнського, розумового, морального, фізичного, естетичного, трудового розвитку учениць, формування високошляхетної особистості, функціонування сучасного начального закладу як освітнього й культурного центру духовно-просвітницького спрямування з урахуванням етнічних та історичних особливостей регіону.

Ідею створення християнської школи для дівчат на Тернопіллі виношував у своїх молитвах і думках Блаженної пам’яті Єпарх Тернопільсько-Зборівський Владика Кир Михаїл Сабрига, який любив повторювати: «Займаючись навчанням і вихованням дівчат, приготуємо для країни справжніх християнських, з Божим духом, жінок, доньок, дружин, матерів, а через них дамо світові нове християнське суспільство». Найкраще місце для виховання дівчат Владика бачив саме в Зарваниці, тому що Пресвята Богородиця є найкращим взірцем для виховання дівчат. Тоді він благословив ініціативну групу мирян, яка  почала шукати можливості на законодавчому рівні створити освітній  заклад нового типу, аналогів якому не було і немає в Україні.

На той час в Тернопільсько-Зборівській  Єпархії уже був перший успішний досвід створення навчального закладу християнського спрямування – це  Християнський колегіум ім. Патріарха Йосифа Сліпого в м.Тернополі, засновником і першим директором якого була п. Анна Зварич, сьогодні – заступник начальника управління – начальник відділу реформування освітньої діяльності та кадрової роботи управління освіти і науки  Тернопільської обласної державної адміністрації.

28 грудня 2006 року сесією Тернопільською обласною радою V скликання було прийнято рішення № 124 «Про утворення установи Тернопільської обласної ради  «Колегіум-інтернат «Знамення» з поглибле

ним вивченням предметів духовно-просвітницького спрямування у с .Зарваниця Теребовлянського району». Першим директором закладу була призначена с. Марта Василенчук (Згромадження Сестер Мироносиць), яка так і не приступила до виконання своїх обов’язків і упокоїлася в Бозі…

Новий спеціалізований християнський навчальний заклад для дівчат «Колегіум-інтернат «Знамення» 1 вересня 2008 року розпочав свою діяльність і радо прийняв перших вісім учениць. Директором колегіуму стала  Леся Давид (с. Михаїла). З 12 травня 2009 року  директором призначена Марія Сапіла, яка працювала у закладі до серпня 2010 року. Заступником директора від заснування установи і до 2010 року працювала Леся Андрусик.

Справжній розквіт навчального закладу розпочався у 2010 році, коли  колегіум очолила засновник ‒  п. Анна Зварич, а разом з нею прийшли прекрасні молоді, креативні педагоги: заступник директора, кандидат філологічник наук – Любов Білінська, вчитель української мови і літератури, польської мови Марія Дублик, вчитель історії Любомир Хринівський. З того часу в колегіумі почали творитися неповторні і  цікаві традиції. [Найефективнішими формами управління, які впроваджувала директор, був  метод психолого-педагогічного впливу: переконання, особистий приклад, заохочення, критичний аналіз, самоаналіз. В центрі уваги – об’єктивність, вірогідність інформації, глибокий аналіз і врахування усіх факторів, які впливають на те чи інше явище.] Створились ділові, доброзичливі стосунки між членами колективу, дієві, плідні стосунки з громадськістю. Освітній процес здійснюється цілеспрямовано та зорієнтовано на кінцевий результат, шляхом використання на кожному уроці індивідуального підходу, застосування різнорівневих завдань.

Вирішення виховних завдань у колегіумі реалізовувалось  у багатьох аспектах,  однак усі напрями виховної роботи об`єднаються у поняття «християнське виховання», яке забезпечує становлення та розвиток вільної, життєлюбної, талановитої особистості з чітко окреслено громадською позицією, здатної до творчої діяльності та моральної поведінки, почуттям християнської та національної свідомості. Учениці знають і розуміють основні правди віри та намагаються практикувати їх у щоденному житті. Правда і любов стали основою виховання в закладі.

Наш колегіум – це сучасний заклад, завданням якого є навчання, виховання дівчат в атмосфері розуміння, сприяння креативності, самостійності, відповідальності та уміння працювати в команді, опираючись на традиції християнської педагогіки.

Професійне, орієнтоване на успіх навчання із застосуванням інноваційних форм та методів забезпечує ґрунтовну підготовку учениць.